Len's Notablog:第三機關 Third Organ

Len Chan——雪娘嘅個人notablog,文章堆填區,啱睇請廣傳。 搬遷博客中,舊文睇舊Blog: https://blog.tto.moe

試Apple pencil唔同嘅筆頭

咗啲第三方嘅頭試,從上到下分別長針金屬頭,圓頭以及蘋果原廠頭。

Posted on Fri, Oct 1, 2021 Apple嘢 iPad iPadMini 科技趣聞

[孟晚舟獲回國事件] 無人輸,美加中齊齊贏!win-win-win! 3win!

好啦,做人還是要現實點,唔好學某些政評人遇事不決賴美國太左膠,本來美國就喺為咗美國利益,尤其係司法部門等嘅係更直接地睇能否獲得更多嘢幫助自己增加其他更鍾意案件嘅勝算。

Posted on Mon, Sep 27, 2021 時政評論

[新聞翻譯+評論] 歐盟仍在商議嘅新法案:要求所有收機製造商使用USB-C 充電+統一統一快充技術+唔準跟機送充電器

我見到有篇好juicy嘅文章,但諗唔到咩好長嘅comment,所以翻譯埋湊字數,簡單comment係後面。

Posted on Fri, Sep 24, 2021 時政評論 科技趣聞

《war machine》電影隨記

Posted on Thu, Sep 9, 2021 時政評論 作品評論

咩話?你個Firestore enable咗persistence之後wkwebview就白畫面?你可能係正版Webkit嘅受害者!

話説我呢兩日寫曲面對緊個問題係,因為某啲原因發現某個寫好嘅webapp放落safari .... works。但 wkwebview就boom到七彩,一版白畫面……………………

Posted on Mon, Sep 6, 2021 科技趣聞

Goodbye shitibank.

Goodbye shitibank.

Posted on Mon, Aug 23, 2021 隨筆

無為過失唔係過失來架〜〜〜(講我表哥嘅故仔)

我老母嗰邊嘅鄉下有個表哥,係我媽嘅細佬嘅親生仔,不過佢老竇,即係我老母個細佬係個老實人,非常隨和,所以識得啲女人基本上都 #係雞係公廁,所以後來慢慢變咗單親家庭,我表哥基本上就喺老母嘅老母,即係阿婆湊大,亦可能係好多原因綜合(包括鄉下地方大家都比較隨便地放養),久而久之我表哥算係出名硬頸嘅小霸王,講多幾句離家幾日再返來唔係咩出奇事。我聽得最多嘅就喺聽我媽轉述其他同居嘅人抱怨表哥點樣唔聽話,點樣百厭。

Posted on Mon, Aug 16, 2021 隨筆

TBLeague 1/12 Scale 嘅 PLLB2020-T02B 開箱

最近見有呢個,跟住又啱FAG/創彩接頭所以買咗………………………………………………

Posted on Mon, Aug 16, 2021 鹹game 模型相關

關心AI殺你全家不如關心下餐飯食咩好啦

好多on9仔(邊個係你自己對號入座啦)會係留言批判話人類終有天會被機械統治,成為奴隸,或者温和少少會笑話唔好搞AI,然之後拿着呢啲隻言片字塞入口。 is it so fun? no lor.

Posted on Fri, Aug 13, 2021 時政評論 科技趣聞

👊 鹹濕仔推介R18 ASMR——《純情な幼馴染と小悪魔な妹》

最近行Dlsite發現呢個,非常正。雖然標題寫住futa,但實際上基本上只走了主角碌巨龍,所以你代入自己係女裝子/要細妹叫自己姐姐/男扮女裝讀女校嘅死變態成件事都通架。而且雖然整體劇情連貫,但坦白講無導入所以每個track獨立聽都ok,所以可以根據自己喜好J指定嘅track都得,根據喜好Skip都ok架。全長3小時21分(好長!)不過除咗兩篇ASMR之外基本其他都喺唔廢話直入主題,所以根據喜好淨喺聽單篇J都ok架。

Posted on Tue, Aug 3, 2021 作品評論 鹹game ASMR

只准支付公司收charge,不準商户收支付費用

呢兩日有單噉嘅新聞,講真,呢單嘢我睇唔清日期,所以喺咪真係間藥房「收多咗」charge,老實真係要記者朋友去調查先知。但見到大家咁積極鬧藥房而非八達通公司,就知道香港人比起霸權vs雞蛋,big company vs 小店,更愛戴霸權啦🥰

Posted on Tue, Aug 3, 2021 時政評論 電子支付

唔好攪亂澳門!!!!!!!!!

Posted on Wed, Jul 21, 2021 時政評論

對於性別平權,一律建議取消性別。

Posted on Sat, Jul 3, 2021 時政評論 性別議題

Openwrt搭Asus router,一層Router一層AP之後KDE連接AP嘅WiFi時 顯示「DHCP failed to start」

Posted on Sun, Jun 20, 2021 科技趣聞 OpenWRT 路由器

日常落後嘅 CNNIC 😢

你知道嘛,基於安全問題,傳輸用嘅安全協議TLS1.1已經於去年7月月被包括Chrome、Vivaldi、Edge等Chromium-base及Safari等嘅其他主流瀏覽器齊齊停止支援,你打開任何唔支援TLS1.2或以上嘅瀏覽器就會顯示警告信息。

Posted on Sat, Jun 19, 2021 科技趣聞

乜而家蘋果日報先支持言論自由啊?

Posted on Fri, Jun 18, 2021 時政評論

用Asus Router with Merlin firmware把整個PS5翻牆+停用PS5的ipv6令其可以用到VPN。

最近PSO2 NGS開ser但鎖IP,作為一個國際公民,當然自備好咗VPN翻牆去JP。不過,PS5本身只支援普通嘅Proxy(你無理由係local特登set個proxy喺咪?),最好嘅方法其實係用Router set rules,所有PS5嘅流量全部直接走JP VPN,就掂啦。

Posted on Mon, Jun 14, 2021 PSO2:NGS 科技趣聞 鹹game

窮L賭錢攻略——加密貨幣投機篇

Hi,大家好,我係窮L,最近處理緊啲project嘅prod,撳一次掣跟住就起碼等十幾二十分鐘跟住就又試,遇到有新bug,改完又㩒掣,等十幾分鐘……所以其實都幾無聊,加上NGS要下個禮拜三先開……sad,所以研究財富增值嘅方法。

Posted on Sun, Jun 6, 2021 Crypto Currency Pionex派網

相關唔係相同:股市/加密貨幣係龐氏騙局?

有陣時見啲寫稿人識少少揸住個terms寫就頭痛,作者搞清楚龐氏騙局係咩先可以嘛,編輯部出之前都屌下佢先啦,頭痛啊唔該。

Posted on Thu, May 20, 2021 時政評論 Crypto Currency 科技趣聞

把Notion轉做一個自己domain嘅Single Page web。

最近都打算整理下自己嘅一人公司嘅mainpage,但又唔想耗費咁多資源,咁就揾到呢個,可以把notion轉成一個single page,所以就google咗一下,發現咗Frutition呢個project。

Posted on Fri, May 14, 2021 科技趣聞 試新嘢

睇咗5卷《我老豆再婚對象個女係我前女友》。

呢兩日睇咗《我老豆再婚對象個女係我前女友》到第五卷,令我諗起了初戀。不過諗起初戀嘅原因唔係女主,而係讀不懂空氣嘅東海戰神、H2O滅殺者……

Posted on Mon, May 10, 2021 時政評論 作品評論

加密貨幣、炒價顯卡,以及市場。

反Crypto唔係問題,畢竟現在Crypto實用有限,尤其在亞洲更加係。但麻煩大家質疑之前,讀下金融/貨幣相關嘅書先。有部分對於Crypto嘅質疑係好奇怪嘅,例如有啲乜呢?

Posted on Tue, Apr 27, 2021 Crypto Currency Crypto.com 時政評論

[廢upper] GoPro9攝影趣

Posted on Thu, Apr 22, 2021 GoPro Cosplay Hentai 試新嘢 模型相關

開箱 Intel NUC11 PAHi5-1135G7 以及benchmark

如題,其實買唔買我都諗咗排,畢竟事前睇評測評價都唔差,理論上應該係xx86平台嘅目前做得最好嘅集顯CPU。而湊巧地我用緊嘅PB60G係行9400T + N卡1650,而係wayland下面N卡會廢咗,所以換咗個4k mon就電腦大爆炸(おのれ、NVIDIA!)。所以,買咗部Intel NUC。

Posted on Mon, Apr 19, 2021 Intel IntelYes 集顯 i5 IrisPlus 科技趣聞

Brother VC-500W 彩色標籤打印機 (內有Liunx用嘅Command Tool)

最近見Brother有呢個,雖然唔可以用之前啲label,而且無副廠label賣(因爲有chips),不過因爲部嘢最高可以支援到50mm而且可以彩色打印所以先買。

[Wi-Fi] Smart Connect?

Posted on Wed, Apr 7, 2021 科技趣聞

Easy money.

Posted on Thu, Mar 25, 2021 時政評論

中式思維下嘅國際關係。

Posted on Sat, Mar 20, 2021 時政評論 隨筆

自由。

Posted on Sat, Mar 20, 2021 時政評論 隨筆

裏世界ピクニック ANIME 11 —— きさらぎ駅米軍救出作戦

時日太快十一集,下回就大團圓BBQ啦sad,希望有第二季啊。

Posted on Tue, Mar 16, 2021 裏世界ピクニック 作品評論

[DSM+Docker] 使用DSM嘅MariaDB 10安裝Wordpress IN Docker

Posted on Sat, Mar 13, 2021 科技趣聞 試新嘢

[9up] UA結業映射港府禁止營業政策莫名其妙

Posted on Tue, Mar 9, 2021 時政評論

裏世界ピクニック ANIME 10 —— エレベーターで焼肉に行く方法

今集冇乜好講,主要係轉承回,咁剩下嘅集數妥妥就係我之前講嘅美軍救出作戰篇了……不過改編還改編,啲前後劇情矛盾BUG請好好處理啊……

Posted on Tue, Mar 9, 2021 裏世界ピクニック 作品評論

[9upper] 換咗DS720+

Posted on Tue, Mar 9, 2021 試新嘢 科技趣聞

複雜問題可以有簡單方案。

Posted on Sat, Mar 6, 2021 時政評論

PS5吐嘈

Posted on Thu, Mar 4, 2021 PS5遊戲 科技趣聞

裏世界ピクニック ANIME 09 —— サンヌキさんとカラテカさん

第九集啦,似乎順序越來越跳躍,今集跳到了第三卷第二篇,Skip咗係兩篇同DS研相關嘅篇幅,係打算把組織神隱到最後?(咁故事敘述可能會比較簡單),但坦白講都skip咗唔少設定,甚至乎當初空魚來出現嘅目的之一就係改裝AP-1都改走咗,使得故事比較扁平……嘛,咁大幅度改編亦意味着唔會有第二季吧(悲)

Posted on Tue, Mar 2, 2021 裏世界ピクニック 作品評論

😄 To fight, to run or to join

Posted on Mon, Mar 1, 2021 時政評論

裏世界ピクニック ANIME 08 —— 猫の忍者に襲われる

時日太快又一個禮拜,正如預測美軍營救作戰睇怕都係大結局BBQ,所以緊接海濱嘅係新角色登場嘅忍者貓篇啦YEAH。

Posted on Tue, Feb 23, 2021 裏世界ピクニック 作品評論

裏世界ピクニック ANIME 07 —— 果ての浜辺のリゾートナイト

萬衆期待嘅泳衣回!空魚BB世界第一可愛!

Posted on Tue, Feb 16, 2021 作品評論 裏世界ピクニック

安心出行——有幾分證據說幾分話

Posted on Thu, Feb 11, 2021 香港政府 時政評論

《裏世界ピクニック ANIME》 OP 《 醜い生き物》 歌詞翻譯及少少感想

想同空魚拍拖仔!

Posted on Wed, Feb 10, 2021 作品評論 裏世界ピクニック

裏世界ピクニック ANIME 06 —— ミート・トレイン

「恐懼宛如火力不足」「但高火力都無魔法攻擊造成唔到傷害啊。」

Posted on Tue, Feb 9, 2021 裏世界ピクニック 作品評論

裏世界ピクニック ANIME 05 —— 如月駅

承接上集劇情,因爲忘記了小櫻所以爲咗賠罪而請佢食嘢www一開場就走咗,所以小櫻全集無出現過(除咗預告),橙。

Posted on Tue, Feb 2, 2021 作品評論 裏世界ピクニック

GME事件雜談

Posted on Sun, Jan 31, 2021 時政評論 科技趣聞 捉鬼啦

[MAGISK][Android 11-]隱藏三點式導航列

其實我原本用FNG好開心,直到Android 11後,原本用於隱藏導航列嘅overscan API被移除。但幸好,non-root冇辦法嘅話,root咗仲有辦法嘅,透過magisk嘅module,修改prop仍然可以隱藏。

Posted on Sat, Jan 30, 2021 科技趣聞 Android Sony

GME、AMC唔准交易又係Deep State / 華爾街精英嘅陰謀?

過咗呢次,睇怕美股都會管埋,之後各大自稱反極權嘅人又批評Deep state唔准佢哋賺錢了。Yeah。

Posted on Fri, Jan 29, 2021 時政評論 科技趣聞

Android 10+: 關閉左邊邊緣滑動嘅返回動作解決同App嘅開啓Menu嘅手勢衝突

係Android 10開始,Android有着新嘅手勢操作,從下至上滑動可以返回首頁或開啓近期使用過嘅Apps記錄。從左或右向內滑動可以返回。但係,很多App嘅Menu都係透過類似嘅手勢,從左方滑入開啓嘅,咁有無辦法只停用左邊滑入返回,而右邊嘅滑入返回正常運作呢?

Posted on Thu, Jan 28, 2021 科技趣聞 試新嘢 Android Sony

裏世界ピクニック ANIME 04 —— 時空おっさん

不愧宇宙級毒L,不善言辭嘅空魚BB都好可愛。

Posted on Tue, Jan 26, 2021 作品評論 裏世界ピクニック

裏世界ピクニック ANIME 03 —— 巨頭才

空魚BB世界第一可愛(嚴肅)

Posted on Tue, Jan 19, 2021 作品評論 裏世界ピクニック

究極聖戰

Posted on Tue, Jan 19, 2021 美國大選2020 時政評論

神奇Parler被Hack DB

Posted on Thu, Jan 14, 2021 時政評論 科技趣聞 Parler 爆DB 捉鬼啦

裏世界ピクニック ANIME 02 —— 八尺さま

今集出現嘅八尺大人其實係2ch創作之一,正如入面所提及,係個長髮,身高八尺,身穿白色連身裙或者西裝嘅女人,會迷惑人們,甚至模仿佢哋親人嘅聲音引誘佢哋靠近或接近對方。

Posted on Tue, Jan 12, 2021 作品評論 裏世界ピクニック

鹹game仔無用日語學堂——バイブ

最近聽《ドーナドーナ》嘅主題曲,開口兩句真係笑咗: 「ハロー朝 枕の下 スマートフォンどこにあるの 止めなきゃ アラームとバイブの音」……邊個JK用バイブ做埋鬧鐘,犀利。

Posted on Thu, Jan 7, 2021 鹹game

裏世界ピクニック ANIME 01

人物風格改咁多真係唔係好接受到,不過sorawo依然好可愛所以包容了。

Posted on Tue, Jan 5, 2021 裏世界ピクニック 作品評論

《安達としまむら》動畫完結短評

今期完結嘅動畫如果要推介,我會揀《安達としまむら》。

Posted on Mon, Dec 28, 2020 鹹game 作品評論 安達としまむら

LBRY.TV初試

LBRY.TV係主頁不少 "Youtube is Over"嘅聳動標題,記得mewe啊甚至我呢度嘅Mastodon都有類似嘅聳動標題,話會取代FB/Twitter云云。但係呢……

Posted on Mon, Dec 21, 2020 科技趣聞 試新嘢 lbry.tv Crypto Currency web

[其實係求Job文] 恥笑杜狗嘅Lateshow垃圾網

眼見杜9開新網臺,又有新網頁平臺云云,作爲諸事八卦嘅IT9當然走去八下……一八,哇,杜生你一系換咗個IT9一系換咗驗貨條友啦……

Posted on Sat, Dec 19, 2020 杜汶澤 時政評論 網頁遊戲 js web

Pornhub事件 求其評論

其實我見FB好多人討論呢個事件,本來趕緊Deadline唔諗住寫,但諗下都有段時間無長文(現代定義多過一段即長文),所以簡單寫少少個人意見。

Posted on Wed, Dec 16, 2020 Pornhub web 時政評論

曖昧的藝術——評中國特色嘅政治玩法

面對愛國主義嘅新形勢,香港司法其實都嘗試摸索、接受現實之餘,亦維持司法獨立。咁點做呢?就係把案件分成一般案件和政治案件處理,一般案件就一如既往處理,而政治案件則按中國邏輯處理。

Posted on Tue, Dec 1, 2020 香港政府 時政評論

[R18][廢文] 垃圾1.1.1.1 DNS咗我屌柒魔法少女

Posted on Fri, Nov 27, 2020 MGCM 鹹game 網頁遊戲

陰謀論、媒體與侵式真相——論媒體報導、真相演繹,以及是非易位嘅無奈。

開場戴頭盔:我認同傳媒有其偏頗地方,但同樣嘅問題係,這幾年因爲傳媒水準低了不少,傳媒不再是神聖不可質疑嘅對象,引致一些人很多人盲目質疑媒體偏頗。

Posted on Sun, Nov 22, 2020 時政評論 美國大選2020

戴口罩無用?——論錯誤理解/引用CDC資料

「CDC資料話戴口罩無用」嘅謠言甚囂塵上,但其實可能係網民解讀錯了數據……

Posted on Sun, Nov 22, 2020 時政評論

Type-C都可以係行USB2架!——淺論USB版本和接口分別

步入Type-C時代嘅線越來越詭異多變,快充嘅標準亦越來越多花式,爲了各位嘅電話安全,希望大家唔好亂淘線,至少至少,窮L要買線嘅話,綠聯真係最低標準,多謝大家。

Posted on Sat, Nov 21, 2020 科技趣聞

🚓 行人亂過馬路幾時先停?——論司機嘅無奈。

偶然見到呢單老婆婆過馬路被的士撞死嘅新聞,有啲嘢不吐不快。

Posted on Sat, Nov 21, 2020 香港政府 時政評論 香港交通

狙擊侵先生嘅律師G先生

#臨瞓前狙擊一下先

Posted on Fri, Nov 20, 2020 時政評論

RCEP簽署後嘅碎碎念

最後實質中國主導嘅自由貿易協定RCEP最後都係齊齊簽名。雖然歷史無如果,但坦白說如果唔係美國總統退出TPP,搞得TPP縮成日本主導嘅CETPP,恐怕RCEP亦唔會咁順利到簽名呢一步。 #多謝侵哥

Posted on Wed, Nov 18, 2020 時政評論 美國大選2020

《安心出行》App嘅權限風波極短評

Posted on Tue, Nov 17, 2020 時政評論

Call of Duty: Cool War 通關鳩噏

年貨Call Of Duty:Cool War於13號發售,作為年貨CoD系列嘅最新作,當然一堆人9rush玩多人模式,但其實CoD劇情亦又唔少人沖,所以我沖完劇情,寫咗啲感想。

🚴🏻‍♂️ 對香港嘅單車、電動單車、電動個人載具以及單車徑政策嘅一啲意見

最近政府開始研究電動載具合法化,於是我便想寫一寫概況和對電動載具嘅監管和單車徑政策提出一批評和建議。

走資攻略——加密貨幣篇(新增Ledger Nano X開箱)

本文章純屬個人經驗分享,並不爲任何公司背書,亦並非收受本文章提及任何公司嘅非公衆人士可獲得嘅回報以作宣傳。由於加密貨幣嘅價錢浮動極大,缺乏保底機制,特定情況下加密貨幣的價值可以跌至零。在作出任何行動前,你需清楚並明白其風險及實質意義而作出,本人並非提供投資建議,亦非投資專業人士,本文章亦不構成投資邀約,請在作出投資前,尋求專業人士意見並衡量風險。

Posted on Mon, Mar 30, 2020 Crypto Currency 試新嘢 科技趣聞 Crypto.com

📝 Welcome to Notablog

Notablog can generate a blog from a Notion table.

Posted on Sat, Feb 15, 2020 announcement